• Sarper Ataman

Funnel Hacking Nedir, Ne Değildir

Güncelleme tarihi: 30 May

Funnel Nedir?

Funnel, internet sitesinden farklı olarak sayfaya giren kişiyi direkt istediğimiz eylemi yapması için yönlendirdiğimiz,ardından upsell ve downsellerle müşteriye yeni ürünler sunduğumuz sayfalardır. Funnel'lar internet sitelerinden daha az içerik ve kod satırı barındırdığından Funnel'ların açılması daha kısa sürer. İkonlar veya alt sayfalar olmadığından sayfaya giren kişinin tüm dikkati ve odağı tek bir şeye fokuslanır.


Burada sizin Funnel'ınıza giren kişiye yaptırmak istediğiniz eylemin ne olduğu önem kazanıyor. Çoğu Influencer, dijital içerik üreticisi, dijital pazarlamacılar Funnel'ı yeni abonelik veya üyeliklerini satmak, ücretsiz webinar davetleri veya e-posta toplamak için kullanıyor. E-posta toplamak derken neyden bahsettiğimizi anlamadıysanız E-mail Marketing hakkındaki yazımıza sitemizin Blog kısmından ulaşabilirsiniz.


Kafanızda oturmadı veya çok soyut kaldıysa size birkaç Funnel örneği göstermemize izin verin:
Iman Gadzhi örneğinde de gördüğümüz gibi basit bir arayüz ve tanıtım videosu ile Funnel'a giren kişilere direkt yaptırmak istediği eyleme yönlendiriyor.
Veya Gürkan Ordueri örneğindeki gibi o da aynı şekilde bir tanıtım videosu ve direkt yönlendirmek istediği eyleme götüren bir bağlantı ikonuyla minimalist ve satışa odaklı güzel bir Funnel sayfası oluşturmuş durumda.


Gelelim şimdi bizim konumuza yani Funnel Hacking'in ne olduğuna...


Funnel Hacking Nedir?

Funnel Hacking, basitçe yukarıda gördüğümüz halihazırda Funnel oluşturmuş ve buradan para kazandığını bildiğimiz kişilerin Funnel'larını kendimize göre düzenleyip kullanmaktır. Yani Funnel'larını Hacklemektir. Peki diyorsanız "eee biz sadece renkleri değiştirip kendi logomuzu koyup Funnel mı yapıcaz?" iş bu kadar basit değil maalesef. Funnel Hacking özünde Funnel tasarımını çalmak değildir, çünkü bu gördüğümüz funnel'ın ilk sayfası buzdağının sadece görünen kısmıdır.


Asıl satış Upsell ve downsell'ler ile meydana gelmektedir. Upsell ve downsell'in ne olduğunu bilmiyorsanız sitemizin Blog kısmından yazımıza ulaşabilirsiniz. Zaten asıl Funnel Hacking kısmı burada başlıyor. Siz bu halihazırda milyonlar kazanan profesyonel insanların sayfasına girip müşteriymiş gibi hizmetlerini alıp devam ederseniz, size nasıl Upsell'ler ve downsell'ler sunduğunu analiz edip bunu kendi oluşturduğunuz Funnel'ınızda kullanırsanız o kişinin Funnel stratejisini Hacklemiş oluyorsunuz. Ve bu sizin en baştan bir Funnel tasarlayıp, upsell ve downsell'ler oluşturup bunu A/B testleri ile test edip o Funnel'ı mükemmelleştirmeye çalışmaya harcayacağınız vakti minimuma indiriyor.


A/B testinin ne olduğunu bilmiyorsanız sitemizin Blog kısmından yazımıza ulaşabilirsiniz.


Tabi ki bu insanlar da Funnel Hacking için önlemler alıyorlar örneğin her zaman cepte Funnel planı tutmak gibi, her start-up her projede farklı Funnel stratejileri uygulamak gibi...


Tabiki vakitin nakit olduğunu hepimiz biliyoruz eğer işletme veya marka sahibi iseniz ve tüm bu detaylı süreçlerle ilgilenmesi için işine hakim, güvenilir, yeni nesil bir dijital pazarlama ajansı arıyorsanız. www.atamanweb.com sayfamızdan hemen şimdi ücretsiz 15 dakikalık strateji görüşmesi alabilirsiniz.66 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör