top of page
  • Sarper Ataman

Kutuplaştırma/Polarizasyon Marketing Nedir?

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2022

Kutuplaştırma/Polarizasyon Marketing kısaca hedef kitleyi iki veya daha çok kitleye ayırıp, taraftarlaştırarak markaya bağlılık hissetmesi, daha fazla etkileşimde bulunması, markanın uzun vadeli bir müşterisi olması için uygulanan bir pazarlama manipülasyonudur.
Yukarıdaki örnekte, iki büyük rakip firmanın müşteriyi taraftarlaştırma pazarlama oyununu görüyoruz.


Peki markaların bunu yapması nasıl oluyor da, müşterilerini arttırıyor? Şöyle oluyor, piyasada 100 kişi var diyelim. Bunun 5 kişisi Marka #1 'in taraftarı yani sadece ondan satın alıyor. Bir 5 kişi daha var. Onlar da Marka #2 'nin taraftarı sadece oradan satın alıyorlar. Kalan 90 kişi ise herhangi bir taraftarlık hissetmiyor, markete girdiğinde hangisi varsa hangisinin fiyatı daha ucuzsa, hangisinde nasıl bir kampanya varsa bunlara göre alışverişini yapıyor ve çıkıyor.

Sosyal Medya'da yorumlarda tartışmak yerine gönderiyi geçip herhangi bir etkileşimde bulunmuyor. Ama Kutuplaştırma Pazarlaması sayesinde insanları iki gruba bölerek 5 kişilik olan net kitlemizi 50 kişiye çıkarmamız mümkün. Bu da iki markanın da işine geliyor.


Aşağıdaki sizin için oluşturduğumuz resimde dediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz.
Bu stratejiyi kullanan bir başka firma da Apple'dır. Apple, Mac'i ilk çıkardığı zamanlarda "Mac vs Pc" adlı bir reklam kampanyası başlattı ve bunu senelerce sürdürdü. Bu reklamlarda kısaca olay, Pc'yi temsil eden kilolu, orta yaşlı, beyaz yakalı bir adam ve Mac'i temsil eden genç, yaratıcı, özgür bireyin komik tartışmalarıdır. Pc, Mac' in kötü yönlerini ortaya çıkarmaya çalışır ama sonunda hep kendini rezil eder. Bütün reklamlarda Mac'in ne yaptığı, ne yapabildiğinden ziyade Pc'nin neler yapamadığı, neleri yavaş yaptığı, güvenlik açıkları vs... gibi konuları gösterip bakın bizde yani Mac' de bunlar yok mesajı vermektir. Reklamcılık ile uğraşan herkesin izlemesi gereken videolardır. Youtube'da bulabilirsiniz.
Bugün sosyal medya içerik üreticileri, Influencerlar, siyasetçiler... kısaca platform fark etmeksizin kitle oluşturmaya çalışan herkes tarafından bazen farkında olarak bazen de farkında olmadan kullanılan Kutuplaştırma, Polarizasyon Pazarlama'dan bahsettik.

Tabiki vakitin nakit olduğunu hepimiz biliyoruz eğer işletme veya marka sahibi iseniz ve tüm bu detaylı süreçlerle ilgilenmesi için işine hakim, güvenilir, yeni nesil bir dijital pazarlama ajansı arıyorsanız. www.atamanweb.com sayfamızdan hemen şimdi ücretsiz 15 dakikalık strateji görüşmesi alabilirsiniz.
48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page